Alkali Su Nedir, Faydaları ve Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali Su Nedir, Faydaları ve Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?
04 Kasım 2020
    Su herkes için son derece önemli bir ihtiyaçtır. En kısa tabiriyle birlikte su vücudumuzun yapı taşlarından birisidir. Bu nedenle günlük hayatta vücudumuz ve sağlığımız için düzenli su tüketmemiz gerekir. Suyun faydalarının yanında son dönemde en çok bahsedilen konu alkali su olmuştur. Alkali su, sudan farklı herhangi bir içecek olarak düşünülmemelidir. Alkali su, tatsız, kokusuz ve renksizdir. Bu noktada adından bahsedilmesinin sebebi ise işin kimyasal kısmında olmaktadır. Alkalilik bir kimyasal özellik olarak düşünülebilir. Maddelerin pH değerleri, maddeler için betimleyici bir özellik olmaktadır. Söz konusu olan pH değerleri 0 ila 14 arasında değer almaktadır. Değer 0 ile 7 arasında ise madde asidik olmaktadır. Değer 7 ile 14 arasında bir değer alıyorsa o zaman bu madde için alkali denmektedir. Ancak bu seviyeler oldukça önemli olmaktadır. Şöyle ki pH değeri 8 olan madde de alkali olmaktadır, pH değeri 14 olan da. Bu noktada içilebilecek suyun 7 seviyelerine yakın olması gerekmektedir. Aynı zamanda doğru bilinen yanlışların başında pH değerinin kalite ile orantılı olması gelmektedir. En yüksek pH değerine sahip su, en iyi su olarak düşünülmemelidir. Bilimsel olarak kanıtlanmış olarak alkali su vücuda son derece faydalı olmaktadır. Şişe ile su alırken şişe üzerinde bulunan bilgilerde pH değerinin yazılması zorunludur. Bu sayede siz de kendiniz için doğru suyu kolaylıkla seçebilirsiniz. Bununla birlikte evde uygun talimatlara ve yöntemlere göre siz de alkali su yapabilirsiniz. Alkali su genel anlamda bazik bir sudur. Suyun bazik değil de asidik olması durumunda sindirim sisteminde sorunlar çıkarabilme ihtimali bulunmaktadır. Yani sağlık için öncelikli olarak halihazırda bazik yani alkali su tüketilmesi gerekir. Bununla birlikte suyu alkali yapan değerler aynı zamanda vücudumuza da çok fazla yarar sağlayabilmektedir. Alkali su tercihi çok kolay yapılmaktadır. Bu nedenle su tercih ederken mutlak olarak alkali suyu tercih etmeye odaklanmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır. Sağlığınız için günlük en az 2 litre su içmeniz gerekir. Gün içinde 2 litre alkali su içerek vücudunuzun kendini yenilemesine imkan tanıyabilirsiniz.

Alkali Su Nedir?

Alkali Su Nedir sorusunun cevabı Alkali su pH değeri olarak 7’nin üzerinde olan sudur. Bir gösterge olan pH değeri suyun içinde bulunan hidrojen miktarını belirtmektedir. Vücudumuz için gerekli olan pH değerlerine sahip olan sular 7 ve üzeri değere sahip olmaktadırlar. İdeal olarak içilmesi tavsiye edilen sular için pH değeri maksimum 8,5 olmaktadır. Bu değerin üzerinde bulunan suların içilmesi tavsiye edilmemektedir. Günlük hayatta içilebilir olarak aldığımız suların hepsi alkali su olmamaktadır. Yönetmeliklere göre sular pH değeri olarak 6,5 ila 9,2 arasında olabilmektedir. Ancak tavsiye edilen sular 7 değerinden büyük ve 8,5 değerinden küçük olan sular olmaktadır. Siz de sağlığınız için gün içinde alkali su tüketebilirsiniz. Bununla birlikte yapılan son araştırmalara göre alkali suyun zayıflatıcı özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir. Özellikle diyet yaparken su ihtiyacınızı alkali su ile karşılayabilirsiniz.

Alkali Suyun Vücuda Faydaları

Vücudumuz için genel olarak suyun çok büyük faydaları bulunmaktadır. Ancak suyun alkali özelliklerde olması çok daha fazla özelliğe sahip olmasını sağlamaktadır. Öncelikle alkali sular bazik değerde oldukları için kalp sağlığına son derece faydalı olmaktadırlar. Bununla birlikte alkali sular vücudu toksinlerden arındırarak çok daha sağlıklı bir hayat sürmenize imkan oluşturmaktadır. Günlük olarak alabileceğiniz en güçlü doğal antioksidanların başında alkali sular gelmektedir. Sadece içmek için değil cilt sağlığı içinde alkali sular son derece etkili olmaktadır. Cilt sağlığınız için alkali sular vücudu nemlendirir ve cildi besler. Kemik hastaları için en çok verilen tavsiyeler alkali su tüketimine yöneliktir. Alkali su kemiklerin yapısını güçlendirmekte ve kemik hastalıklarına karşı bağışıklığı oluşturmaktadır. Diyabet hastaları için oldukça önemli bir içecek olmaktadır. Bulundurduğu fazladan hidrojen sayesinde alkali sular kişinin yaşlanmasının önüne geçmektedir. Kanserle mücadelede hastalar için alkali su çok önemli bir silah olmaktadır. Alerjilere karşı vücudun bağışıklık sisteminde yapı taşı olmaktadır. Alkali su tüm vücut hücrelerinin yenilenmesinde yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra alkali su tüketimi vücut direncini yükseltmektedir. Siz de su alırken mutlaka pH değerlerini göz önünde bulundurarak su tercihi yapabilirsiniz.

Alkali Su Zayıflatır

Diyet yapan kişiler için yiyecekler olduğu kadar içecekler de son derece önemli olmaktadır. Vücudumuzda kiloya en çok sebep olan şeylerin başında toksinler gelmektedir. Toksinleri alkali su tüketimi ile vücudunuzdan kolaylıkla uzaklaştırabilirsiniz. Diyet esnasında vücudu ödemlerden korumak son derece önemli olmaktadır. Ödemler vücutta çok kolay bir şekilde yer edinebilir oldukları için diyet sürecinde en istenmeyen durumların başında gelmektedir. Alkali su vücudu ödemlerden de korumaktadır. Doğru diyetle birlikte kullanılan alkali su çok daha hızlı ve sağlıklı zayıflamanıza imkan sağlamaktadır. Bunun yanında böbreklerin çalışma kapasitesini de alkali su ile arttırabilirsiniz. Çok daha sağlıklı günler geçirmek için alkali su kullanımı büyük bir gerekliliktir. Alkali suyun birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlarla birlikte alkali suya erişim de oldukça kolaydır. Marketlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz alkali suyu evinizde de çok kolay yöntemler ile sağlayabilirsiniz. Oldukça basit talimatlar ile alkali su elde edebileceğiniz gibi günlük bütün su tüketiminizi alkali sular ile yaparak çok daha sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Evde Alkali Su Yapımı

Alkali su bazik bir sudur. Bu nedenle suya baziklik değeri verebilecek maddelerin eklenmesi suyu alkali su yapabilecektir. Bu noktada en pratik yöntemler suya limon, karbonat veya tuz eklemek olmaktadır.  Dilimlediğiniz limonu suya katıp birkaç saat bekleyip tuz koyduğunuz zaman kolaylıkla alkali su elde edebilirsiniz. Bununla birlikte 2 litre suya katılacak 1 çay kaşığı karbonatta alkali su elde etmenize imkan sağlamaktadır. Evinizde kullandığınız tüm suların alkali su olmasını isterseniz son teknolojik gelişmeler sayesinde mümkün olmaktadır.

Su Arıtma Cihazı ile Evde Alkali Su Yapımı

Evinizde kullanabileceğiniz su arıtma cihazı sayesinde siz de en pratik şekilde alkali su elde edebilirsiniz. Naturel Su Arıtma Sistemleri’nin cihazların içinde kullandığı alkali filtreleri sayesinde suyun pH’ı 7,5-8,5 pH arasına çekilmekte ve suyunuz sağlıklı hale getirilmektedir. Sizi hiçbir zahmete sokmayan bu alkali su arıtma cihazları, musluğunuzu açtığınızda direkt alkali su verilmesini sağlar ve sağlığınızı önemser.