Alkali Suya Bakış Açınızı Değiştirecek Su Rehberi

Alkali Suya Bakış Açınızı Değiştirecek Su Rehberi
04 Kasım 2020
Su, insanlar var olduğundan bu yana kendine insan hayatında önemli bir yer almıştır. İnsan vücudunun yüzde 60’ı sudur. Bu oran çocuklarda yüzde 70 yaşlılarda ise yüzde 50 seviyesindedir. Su, insan vücudunda oksijen, protein, vitamin ve mineral taşımaktadır. Bu şekilde böbreklerimiz sağlıklı bir şeklide çalışmış olur ve vücudumuz temizlenir. Ayrıca idrar problemlerinin de önüne geçilmiş olunur. Özetle su; oksijenden sonra insan hayatında en önemli şeydir. Bu nedenledir ki su tüketiminin en iyi oranda olması ve düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Su, arıtma cihazı sayesinde arıtılmaktadır. Arıtılan suyun içinde kötücül yabancı maddeler arındırılmış olmaktadır ve böylelikle içtiğimiz sular sağlıklı olur. Ama içtiğimiz suyun sağlıklı olabilmesi neredeyse hayati önem taşımaktadır. Çünkü vücutta biriken toksin ve asidik artıkların ancak bu şekilde temizlenmektedir. Yani içtiğimiz suyun toksini ve asidik artıkları temizleyebilme yeterliliği olmalıdır. Bu da suyun yapısının alkali olmasıyla mümkündür.

Alkali Su Nedir?

Günlük hayatta normal bir insanın içmesi gereken su miktarı 1,5 ile 2 litre arasındadır. Ancak su denince akla alkali su gelmemektedir. Maalesef ülkemizde alkali suyun ne olduğunu bilmeyenlerin sayısı oldukça fazladır. Satın aldığınız ya da evde içtiğiniz suların bir pH değeri vardır. Bu pH değeri suyun alkalilik oranını vermektedir. Yani suyun içerisinde ki hidrojen miktarıdır. Suyun içindeki hidrojen miktarı ne kadar yüksek seviyedeyse pH seviyesi de o denli yüksek olmaktadır. Suyun içindeki pH değerinin yüksek olması onun bazik olduğu anlamına gelmektedir. Altında ise asidik özellik göstermektedir ama 7’ye eşit ise suyun nötr olduğunu göstermektedir. Eğer sizlerde suyunuzun alkalilik oranını merak ediyorsanız satın aldığınız suyun etiketine ya da evde içtiğiniz suyun değerine test kiti alarak bakabilirsiniz. Aldığınız test kitinin içinde çıkan şeridi suyun içine bırakıp belirli bir süre beklettikten sonra şeridin rengine baktığınızda bu renk suyun pH değerini verir. Bu değer ortalama 7.0-8,5 pH arası olmalıdır.

Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Alkali sular normal sulardan daha çok bazik yönleriyle bilinirler. Bu sayede alkali sular vücudumuzdaki toksinlerin nötr hale gelmesini ve vücuttan atılmasını sağlarlar. Böylelikle de vücudumuzun temizlenmesine yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca alkali suyun tüketilmesi ile vücuttaki diğer zararlı maddelerin dışarıya atılması daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Alkali suyun faydası sadece bunlar da değildir. Vücuttaki pH değerini dengeler, cildi besler, yaşlanma belirtilerini azaltır ve cildi güzelleştirir. Hücrelerin daha çabuk yenilenmesine yardımcı da olmaktadır. Sindirim sistemindeki problemleri ortadan kaldırır ve tansiyonu düzenler. Diyabet hastalığına karşı da vücudu korumaktadır. Vücuttaki pH dengesini sağladığı için bağışıklık sistemini de güçlendirmiş olur. Alkali su ekstra olarak ödem oluşumunu da engeller. Vücuttan toksinleri atma, ödem oluşumunu engelleme gibi özellikleriyle de kilo verme işini de hızlandırmış olur. Alkali suyun vücuda sağladığı faydalar saymakla bitmez burada önemli olan günlük hayatta düzenli su içmektir. Çünkü ne kadar bol su içersek faydasını da o kadar çok görürüz.

Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?

Evinizde alkali su yapımının birçok ilkel yöntemi bulunmakla birlikte evinizde alkali suyu sadece Naturel Su Arıtma Cihazı kullanarak da üretebilirsiniz. İçeriğindeki alkali su arıtma filtresi ile suyunuzun pH’ı 7,0-8,5 değerleri arasına çekilir ve sağlıklı su elde edilir. Alkali suyun bildiğiniz üzere insan hayatında çok faydası vardır. Alkali su, alınarak veya evinizde içtiğiniz suyun alkali su grubuna girmiyorsa ne yapmalıyız gibi düşünceleriniz varsa evde alkali su yapımının 2 yolu vardır. Birinci yol; su arıtma cihazı almak, ikinci yol; karbonat yöntemi, üçüncü yol; limon yöntemidir. Karbonatlı alkali su yaparken suyunuzun içerisine belirli bir ölçekte karbonat eklemeniz yetecektir. 1,5 litre suya 1 çay kaşığı karbonat ilave ederseniz suyun ph değeri yükselecektir. Karbonatı attıktan sonra karıştırın ve bu şekilde birkaç saat bekletin ardından tüketebilirsiniz. Ancak İngiliz karbonatının bazı insanlarda yan etkileri görüldüğü için bu karbonatı kullanmadan önce doktorunuza danışabilirsiniz. Limonlu alkali su yaparken; 1 adet orta boy limona ve pembe Himalaya tuzuna ihtiyacınız vardır. Boş bir sürahinin içine 2 litre su doldurun ve limonu 8 ile 10 dilim arasında dilimleyin ve suya atın. Bu kısımda limonu sıkmamak çok önemlidir. Sürahi içerisine koyduğunuz limonlu suyu buzdolabında 8 ile 12 saat arasında bekletin. Ardından içerisine pembe Himalaya tuzunu koyabilirsiniz ve bu şekilde suyun mineral seviyesini yükseltebilirsiniz. Elde ettiğinizi 2 litrelik alkali suyu gün içinde çeşitli zaman aralıklarında tüketin. Limonlu Alkali Suyun Faydaları Tarif ile hazırladığınız alkali suyunuzu içtikten sonra vücudumuzda belirli değişiklikler olmaktadır. Bu değişiklikler kendini anında göstermese de zamanla gözle görünür şekilde kendilerini belli edeceklerdir. Limonlu alkali suyu zayıflamak isteyen insanların en çok tercih ettiği zayıflama kürüdür. Neredeyse diyette olan ve diyete girecek herkese tavsiye edilmektedir. Çünkü limonlu alkali su ile hızlı bir şekilde kilo kaybetmek mümkündür. Limon yapı bakımından anyonik bir madde olduğu için vücutta hızla tepkimeye girerek çabuk reaksiyon sağlar. Bu hızlı reaksiyon da zayıflama da önemli bir etkendir. İçerisinde bulundurduğu pH seviyesi ile fazla yağ ve kilolara baş gelmektedir. Yağları parçalayarak ter bezlerinden atılmasını sağlar. Alkali su, başarılı sonuçlar doğurur ve bu sayede vücudunuzu daha sağlıklı bir seviyeye getirebilirsiniz.