Şişelenmiş Su İçmek Güvenli Midir?

Şişelenmiş Su İçmek Güvenli Midir?
19 Kasım 2020
İçinde barındırdığı minerallerle vücudumuzun temel ihtiyaçlarını karşılayan, yaşamın kaynağı suya insanların erişimi gelişen teknolojiyle beraber oldukça kolaylaşsa da size ulaşan suyun ne şekilde size ulaştığını iyi araştırmazsanız size hayat vermesi için içtiğiniz su size zararda verebilir. Normalde çoğu şehirde musluklara ulaşan sular içilebilir kalitededir. Ama özellikle büyükşehirlerde uzun süredir değişmeyen eski altyapılar ve eski binaların tesisat sistemleri suyunuzun içine pas ve çeşitli bakterilerin karışmasına sebep olabilir. Bu sebeple doğrudan çeşmelerinize gelen suyu içmek kısa vadede size bir zarar vermese de ilerleyen yıllarla beraber vücudunuzda biriken birçok materyal bağırsak enfeksiyonlarına, anemiye, akciğer enfeksiyonlarına sebep olabilir . Büyük hastalıklar yaşamamak için içtiğiniz suyun kalitesine dikkat etmelisiniz. Bu noktada suyunuzu nasıl tüketeceğiniz sorusu ortaya çıkmaktadır. Size sağlıklı diye sunulan şişelenmiş suları tüketmeyi tercih edebilir ya da kendi suyunuzu kendiniz arıtmayı deneyebilirsiniz. Ama her hâlükârda suyunuzun kalitesini ölçüp doğru değerlere sahip suları tüketmek sizin elinizdedir. Çünkü sizlere kaliteli ve içimi rahat bir su vaadinde bulunan şişelenmiş su markalarının da bu vaatlerinin aslında ne kadar doğru olduğunu bilmek oldukça zordur. Bazı markalar sizlere sundukları vaatleri sadece kâğıt üstünde sunmakta ve şişeleme, dolum tesislerinde gerekli önlemleri almamaktalar. Televizyonda ve internette sıkça reklamı dönene bazı markaların denetimlerden geçemediğini ve aslında kaliteli gibi lanse edilen sularının içime uygun olmadığını görebilmekteyiz.

Şişelenmiş Suların Oluşturacağı Zararlar ve Yapabilecekleriniz

Şişelenmiş suların göründüğünü kadar içilesi olmama ihtimali her zaman bulunmaktadır. Bu sebeple kaliteli su içmek için kendiniz içeceğiniz suyu denetlemelisiniz. Öncelikli tehdit suyun içinde ihtiva ettiği çeşitli materyaller değil daha az maliyetli olduğu için içine konulan plastik şişelerdir. Pet yani polietilen teraftalat, termo plastik bir malzemedir ve yüksek basınç altında dayanıklı bir tüketim malzemesi haline getirilir. Doğada yüzyıllarca çözünmeden durabilen bu malzeme içinde barındırdığı kimyasalları zamanla suya verebilmektedir. Eğer sağlıklı bir yaşam istiyorsanız ilk önce bu malzemenin sularınızla en az temasta bulunmasını sağlamanız gerekmektedir. Çünkü bu kimyasallar hormonal bozukluklardan, prostat kanserine kadar pek çok hastalığa yol açabilmektedir. İçtiğiniz suyun sizi zehirlemesini istemiyorsanız cam şişelerde su alabilirsiniz. Ya da aldığınız suyu eve gelince ağzı tıpalı cam şişelere aktarabilirsiniz. Su aldığınız bayinin, eğer yapabiliyorsanız merkezde olup olmadığına da dikkat etmenizi öneririz. Çünkü merkez bayilerde sular yoğun sirkülasyonda olduğundan günlerce beklemeyebilir. Aldığınız su ne kadar kısa süreler plastik kapların içinde beklerse sizin ağır kimyasal maddelere maruz kalma oranınız o kadar azalacaktır. Suyunuzu güneş ışığından uzak tutmakta diğer bir diğer önlemdir. Böylece kimyasalların suyunuza geçmesini hızlandırmamış olursunuz. Son olarak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığının yaptığı denetimlerden geçen markaları ilgili kurumların duyurularını takip ederek öğrenmek ve bu suları tüketmek kendinizi ve sevdiklerinizi suyunuzun olumsuz etkenlerinden korumaya yardımcı olacaktır.

Musluk Suyunu Arıtarak Kullanmak

Yurt dışıda dahil olmak üzere pek çok aile pet şişelerin ve kaynağının neresi olduğu tam belli olmayan suların birleşiminden oluşan, insan sağlığını tehdit eden şişelenmiş suları evlerine sokmak yerine kendi sularını arıtmayı tercih etmektedir. Eski arıtma sistemleri suyun içinde ki zararlı ve zararsız her şeyi arıtmaktaydı. Buda içinde mineralleri olmayan su anlamına geliyordu ve bu damıtılmış suların insan vücuduna hiçbir katkısı yoktu. Hatta bu suların kemik erimesine neden olduğu bile makalelerde söylenmekteydi. Ama günümüzdeki sistemler suyu arıttıktan sonra suyu, içinde çeşitli iyonların olduğu filtrelerden geçirerek yeniden alkali hale getirdiğini göstermektedir. Firmaların iddialarının doğruluğunu görmek için filtrelenmiş suyu özel test laboratuvarlarına götürüp optimal değerlere sahip mi diye baktırmanız şarttır. Her halükârda bu sistemde de belirli aralıklarla laboratuvar kontrolü yaptırmak eğer arıtma sistemi tanka sahipse tankı belirli aralıklarla temizletmek, arıtma cihazında kullanılan materyalin kaliteli olduğundan emin olmak ve sistemin stabil şekilde çalıştığını görmek için suyunuzdan rastgele örnekler toplamak bunları inceletmek şarttır. Yani şişelenmiş ya da arıtılmış suyu kullanmak kendiniz düzenli kontrollerini yapmadığınız güvenli değildir. Bu sebeple markalara güvenmek yerine kontrolü elinize almanız gerekmektedir.