Su ve Mineraller Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?

Su ve Mineraller Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?
17 Kasım 2020
Besin değerleri için en önemli ölçütlerden birisi içinde bulunan mineraller olmaktadır. Bunun öncelikli sebebi vücudun hem fiziksel hem de hormonlar düzeyinde yapısını oluşturan birimler için mineraller besin değeri taşımaktadır. Aynı zamanda vücudumuzun yapı taşı olan su da dışarıdan direkt olarak alınabildiği gibi besin yolu ile de alınabilir. Günlük olarak vücudun sıvı olarak bütün ihtiyaçlarını su ile karşılamaktayız. Suyu özel olarak meyve ve sebzelerin tüketerek rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Vücudumuzda düzenleyici rol oynayan mineraller için ise farklı tür yiyecekleri gün içinde tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için gün içinde 2 litreden fazla su tüketmeniz gerekir. Gün içinde farklı birçok mineralin mikrogram veya miligram olarak vücudumuza alınması gerekmektedir. Mineralleri doğrudan almak için hangi besinlerde bulundukları bilmek önemli olmaktadır.

Su ve Mineraller hangi besinlerde bulunur?

Su ve mineralleri temin ederken birçok farklı seçim yapabilirsiniz. Farklı besinlerde rahatlıkla bulunabildikleri için uygun bir beslenme düzenine sahip olarak sağlığınız ve bağışıklığınız için gerekli olabilecek mineralleri ve suları temin edebilirsiniz. Özel olarak günlük olarak öğünlerinize ekstra olarak alabileceğiniz meyve ve sebzeler ile birlikte dahi gerekli olan mineral ve suyu temin edebilirsiniz. Vücuda gerekli suyu almak için herhangi bir besin yemenize direkt olarak bir ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak doğru besinleri seçerek hem gerekli mineralleri hem de gerekli su ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Vücudunuza gün içinde gerekecek olan su, mineral ve diğer besin ihtiyaçlarını kısa araştırmaların sonucunda rahatlıkla bulabilir ve çok daha dikkatli davranarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Vücudunuzun çok daha dinç ve sağlıklı olması için gerekli besinlerin altında düşmeden beslenmeniz gerekmektedir.

Su ve Mineraller nerede emilir?

Su ve mineraller vücudun ana besin kaynaklarının başında yer almaktadır. Bununla birlikte vücudumuzda sahip olduğumuz bütün sistemler için de denetleyici rol oynamaktadırlar. Su ve minerallerin yeteri kadar alınması son derece önemli bir husus olmaktadır. Bununla birlikte sağlıklı yaşamın kaynağı olan mineraller için emilim diğer besinlere göre çok daha kolay olmaktadır. Minerallerin emilimi diğer besinlere göre çok daha hızlı gerçekleşebilmektedir. Aynı durum su içinde geçerli olmaktadır. Su ve mineraller tıpkı vitaminlerde olduğu gibi herhangi bir sindirime uğramazlar. Bu sayede emilimleri de diğer besinlere göre çok daha hızlı gerçekleşmektedir. Sindirim sistemi boyunca su ve mineraller sadece kalın bağırsakta emilim göstermektedir. Bu aşamada örneğin proteinlerin sindirimi midede başlayıp ince bağırsakta bitmektedir. Su ve mineraller için ise tek emilim yeri kalın bağırsak olduğu gibi sindirim için özel bir aşama bulunmamaktadır.

Su ve Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?

Su ve mineralleri almak için doğru beslenme son derece önemli olmaktadır. Bu nedenle günlük ihtiyacınız olan mineraller ve hangi besinlerde bulunduklarını bilmek çok daha verimli bir gün geçirmenize fayda sağlayacaktır. Su içeren besinlerin en genel özellikleri son derece düşük değerlerde kalorilere sahip olmasıdır. Bunun ana nedenlerinden birisi genel olarak su bulunan besinlerin sebze ve meyve olmasıdır. Özellikle salatalık, üzüm, karpuz gibi besinleri tüketerek gün içinde vücudunuza gerekli suyu rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Mineraller için ise direkt olarak hepsini toplu alabileceğiniz besinler bulunmamaktadır. Ancak vücudunuz için en gerekli mineralleri rahatlıkla alabileceğiniz besinler bulunmaktadır. Süt ve süt ürünleri bu konuda en değerli besinlerin başında gelmektedir. Bununla birlikte et ve yumurta da gün içinde gerekli mineralleri rahatlıkla alabilmenize olanak sağlamaktadır. Bunların yanı sıra gün içinde gerekli miktarda meyve tüketimi ve kuru bakliyat gıdalarını tüketerek gerekli olan besinleri rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Atıştırmalık olarak kuruyemiş tüketerek bile gerekli mineralleri rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Sofra tuzu gibi mineral açısından zengin besinleri gerektiğinden fazla kullanırsanız sağlık sorunlarına yol açabilirsiniz. Bu nedenle gerekli besinleri aşırıya kaçmadan tüketmeniz son derece önemlidir.

Su ve Minerallerin Görevi

Su ve mineraller vücudumuzun ana besinleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle vücudumuza her gün gerekli miktarda su ve mineralin sağlanması bağışıklık sistemi için son derece önemlidir. Su ve mineraller en genel olarak vücudumuzun tüm sistemleri için yapıcı ve düzenleyici rol oynamaktadırlar. Eksik alınmaları durumunda hastalıklarla sonuçlanabilen durumlar ortaya çıkmaktadır.