Vücudunuz Susuz Kalırsa Ne Olur?

Vücudunuz Susuz Kalırsa Ne Olur?
04 Kasım 2020
Geçmişten bugüne insanlık için en önemli şeylerin başında su gelmektedir. Su her şeyden önce vücudumuzun yapı taşı olmaktadır. Günlük ortalama 2 litre su herkesin ihtiyacı olmaktadır. Bazı zamanlarda gerek iş yoğunluğu gerek başka yoğunluklar dolayısıyla gün içinde gereken su miktarı bünyeye alınmaz. Bu gibi durumlar vücudumuzda tüm işleyişi aksatabilecek sonuçlar doğurmaktadır. En çok yapılan yanlışların başında ise gün içinde alınan çay ve benzeri içecekler ile su ihtiyacını gidermek gelmektedir. Bu çok büyük bir hatadır. Öyle ki gün içinde içtiğiniz çay ve benzeri içecekler vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su seviyesini arttırmaktadır. Bu nedenlerden dolayı gün içinde aldığınız su miktarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Vücudumuzda bulunan bütün sistemlerin düzenleyici rolünde su bulunmaktadır. Bununla birlikte su vücudumuzda en kolay emilen ve sindirim gereksinimi bulunmayan bir besin olmaktadır. Vücudumuzun %70’inin sudan oluşması bile suyun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Vücudun susuz kalması kısa dönemde ve uzun dönemde farklı hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu nedenle sağlığınız için gün içinde gerekli su miktarını karşılamanız oldukça önemlidir.

Susuz Kalmak Hangi Sorunlara Neden Olur?

Vücudun susuz kalması uzun süreli baş ağrılarına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda kan şekerinizin düşük seviyelerde olmasının de en önemli sebeplerinden biri susuz kalmak olabilmektedir. Vücudunuzun en önemli besini olan su alınmadığı zaman cildinizde de farklı sorunlar çıkmaktadır. Cildinizin yaşlanmasına sebep olabildiği gibi saç sağlığınız için de su son derece önemli olmaktadır. Saçlarınızın dökülmesi veya saçlarınızın sürekli olarak kepeklenmesi gibi sorunlar vücudunuzun susuz kalmasından dolayı olabilmektedir. Yapılan araştırmalar gün içinde sürekli olarak halsizlik ve yorgunluk duymanızın sebebi susuzluktan dolayı olabilmektedir. Vücudunuzun en önemli ihtiyaçlarının başında gelen su herkes için oldukça önemlidir. Geçiştirilmemesi gereken bir ihtiyaçtır. Özellikle böbreklerinizin tam verimle çalışabilmesi için suyun önemi son derece fazladır. Maalesef böbrek gibi organlarımızda susuzluktan kaynaklanan sorunlar daha sonrasından telafi edilemeyecek sorunlar oluşmaktadır. Bu nedenle suyun önemini değersizleştirmeden ve suyun etkisini bilerek hayatımızı yaşamamız bizi çok daha sağlıklı yapacaktır.

Suyun Faydaları

Suyun hiç kuşkusuz vücudumuzun her yerinde eşsiz faydaları bulunmaktadır. Bu nedenledir ki suyun yerini vücutta hiçbir şey tutamaz. Su yapıcı ve düzenleyici bir rol oynamaktadır. Mevcut olan tüm sistemlerde suyun temel görevleri olmaktadır. Vücutta yenilenmenin en etkili aktörü su olmaktadır. Gün içinde içtiğiniz su oranına dikkat ettiğiniz zaman vücudunuzda gerçekleşecek değişimleri çok rahat fark edebilirsiniz. Gerek böbrekleriniz için gerek ise cildiniz için en gerekli besinlerin başında su gelmektedir. Hücrelere taşınması gereken oksijen ve besin vücudumuzda su ile taşınmaktadır. Vücut ısısının dengelenmesinde aktif rol alan en önemli faktör su olmaktadır. Tüm bunlar ile birlikte kemiklere ve eklemlere destek verilmesi de su ile sağlanmaktadır. İnsanın Su İhtiyacı Özellikle diyet yapan kişiler için en zor süreç vücutta bulunan ödem ve toksinin atılması evreleri olmaktadır. Günlük düzenli su tüketimi vücudunuzda bulunan ödemlerin ve toksinlerin atılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda su içerek vücut kas hücrelerini kolaylıkla besleyebilir ve bu sayede çok daha enerjik olabilirsiniz. Gün içinde yorgun ve halsiz olmamanın anahtarı gerekli kadar su tüketimi olmaktadır. Aynı zamanda böbreklerin ve diğer bütün organların düzgün çalışması için su son derece önemli bir rol almaktadır. Unutulmamalıdır ki su diğer içecekler gibi bir tercih değil, ihtiyaç olmaktadır. Ve su ihtiyacını gerektiği zaman karşılamaz isek sonralarında daha acı sonuçlar ile karşılaşmamız olağan olmaktadır.