Yumuşak Su Nedir ve Yumuşak Suyun İnanılmaz 5 Yararı!

Yumuşak Su Nedir ve Yumuşak Suyun İnanılmaz 5 Yararı!
04 Kasım 2020

Yumuşak Su Nedir, Yararları Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

Arıtma işlemleri gerçekleştirilerek sert suların içindeki kimyasalların engellenmesi ile elde edilen suya yumuşak su denmektedir. Bu suların içindeki sodyum miktarı artar. Günlük hayatımızda kullanılan suyun niteliği ve kalitesi sertlik ve yumuşaklık durumlarına göre sınıflandırılmaktadır. Sağlık açısından oldukça büyük fayda sağlayan yumuşak su; sert suyun zararlı minerallerden arınmış halidir. Yumuşak suyun herkes tarafından bilinen ve kabul edilen yararları vardır. C ilt sağlığını olumlu yönde etkilemekte ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızda etkin rol oynamaktadır.  Yumuşak suyla temizlenen ürünlerin, ısıtma cihazlarının ve suyla çalışan tüm cihazların ömrünü uzatmaktadır. Sert suyun tesisatınıza bıraktığı tahribatı bırakmaz.

Yumuşak Su Nedir?

Suya sertlik kazandıran minerallerden arınan suya yumuşak su denilmektedir. Saf suyun kireçtaşı bulunan kayalardan geçerek magnezyum ve kalsiyum elementleriyle birleşmesiyle oluşan karışıma sert su denmektedir. Saf suyun aktığı yerden topladığı bu elementler suya sertlik kazandırmaktadır. Bu yüzden arıtılmış ve yağmur suları yumuşak sular olarak kabul edilmektedir. Günümüzde yumuşak su elde etmek için geliştirilen birçok yöntem mevcuttur ve insanlar sağlık koşullarını göz önünde bulundurdukları zaman bu yöntemleri değerlendirme arayışı içerisine girmektedirler. Arıtma sistemlerinde bulunan özel filtreler ile sizler de şebekenizden musluklarınıza taşınan sularınızı yumuşatabilir ve sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz.

Yumuşak Su İçilir Mi?

yumuşak su nedir

yumuşak su nedir

Yumuşak Su Nedir Sorusunu cevapladık. Yumuşak su içilir mi sorusunun cevabı şüphesiz ki evet içilir olacaktır. Sert suyun sağlığa zararları bilim insanları tarafından ortaya koyulmuş gerçeklerdir. Bu sebepten ötürü magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olan sert sular yerine mineral dengesinin standart olduğu yumuşak suların tüketilmesi sağlığa faydalı olacaktır. Yumuşak su yalnızca içmek için değil aynı zamanda hayatınızın birçok alanında size fayda sağlayacaktır. Sert su içmek insan sağlığına zararlıdır. Böbreklerde ciddi hasarlara sebep olan bu suların yumuşatılarak tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Sert suyun içindeki kimyasallar arıtma işlemiyle engellenir ve yumuşak su elde edilir.

Yumuşak Su Değerleri Ne Olmalıdır?

Özellikle içme suyu konusunda bireylerin oldukça hassas ve dikkatli olmaları önerilir. Çünkü suyun içindeki kimyasallar bireylerin sağlığına zarar verebilmektedir. Bu gibi sebeplerden ötürü kişiler su ve özelliklerini iyice tanımalı ve buna göre hareket etmelidir. Yumuşatılmış suyun kullanımının faydalarını sıralayan uzmanlar aynı şekilde yumuşak suyun değerlerinden de bahsetmektedir. Bu bilgilere göre yumuşak suyun değer aralıkları değişmektedir. Örneğin 0-5 Fransız sertliği (Fr) değer aralığındaki sular çok yumuşak, 5-10 Fr değer aralığındaki sular yumuşak, 10-20 Fr değer aralığındaki sular orta sert, 20-30 Fr değer aralığındaki sular çok sert olarak belirlenmiştir. Bireylerin içme sularında dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise suyun pH derecesidir. 7,5-8,5 pH değeri aralığında bulunan sular da uzmanlar tarafından ideal sular olarak nitelendiriliyor. Bu konuda sağlık bakanlığının yazdığı su kalitesi makalesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yumuşak Su Nerelerde Kullanılır?

Yumuşak Su Nedir sorusunu cevapladıktan sonra bir diğer soru ise yumuşak su nerelerde kullanılır sorusudur. Yumuşak suyun kullanım alanları oldukça geniştir. En çok içme sularında kullanılan yumuşak sular sağlığa faydalarıyla bilinmektedir. Yalnızca içmek için değil temizlik ve hijyen için de tercih edilmektedir. Kıyafetlerinizin ve yüzey alanlarınızın daha az deterjan kullanarak daha derin bir şekilde temizlenmesine olanak tanıyan yumuşak suları arıtıcı cihazlarla elde edebilirsiniz. Yemek yapımında kullanılan yumuşak su lezzet oranını olumlu yönde etkilediğinden mutfağın her alanında yumuşak su kullanımı desteklenmektedir. Buhar kazanlarında, sıcak su tesisatlarında, vakum pompalarında da yumuşatılmış su kullanılmaktadır.

Yumuşak Suyun İnanılmaz 5 Yararı Nelerdir?

  • Yumuşatılmış suyun en büyük yararı şüphesiz ki insan sağlığına olan yararları olarak sıralanabilir.
  • Sert suyun böbreklere bıraktığı zararları bırakmaz ve fizyolojik olarak herhangi bir hasara sebep olmaz.
  • Yüzeyleri temizleme esnasında herhangi leke veya iz bırakmaz böylece temizlik işlemeleriniz başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Kahve makineleriniz, çay makineleriniz, su ısıtıcı cihazlarınızın ömrünü uzatır.
  • Çamaşırlarınız daha temiz ve daha yumuşak bir şekilde yıkanmasını sağlar. Tesisat sistemlerinizin ömrünü uzatır. Yumuşak su kullanarak temizlik malzemelerinizden tasarruf sağlamanız da ayrıca mümkün olmaktadır.
  • Sert suyun meydana getirdiği hasarları önlemenin kesin çözümü olarak yumuşatılmış sular ile hem kendi sağlığınızı hem çevrenizin sağlığını hem de aletlerinizin sağlığını gözetmiş olursunuz.
WhatsApp Fiyat Al
Fiyat Al
Sizi Arayalım