Arsenik Nedir , Nerede Kullanılır, Zararları Nelerdir

Arsenik Nedir , Nerede Kullanılır, Zararları Nelerdir
05 Kasım 2020
Arsenik Nedir sorusunu cevaplayacağımız blog yazımıza hoş geldiniz. Doğadaki önemli elementlerden biri olan arsenik metalinin çeşitli özellikleri bulunuyor. Bakırın yanı sıra kurşun gibi metallerde yer alan arsenik, VA grubunda yer alıyor. Metalloid özellikler göstermesiyle öne çıkan elementin kimya alanındaki sembolü “As” şeklindedir. 13.yüzyılda keşfedilen ve o günlerden bu yana çeşitli alanlarda kullanılan elementin zehirleyici etkisi de bulunuyor. Element halinde kısıtlı olarak kullanılsa da tüfeklerde kullanılan saçmalarda yaygın olarak kullanılıyor. Pamuk tarımının yanı sıra tütün tarımında da çeşitli işlevleriyle kullanılan arsenik elementi, cam fabrikalarında da yoğun olarak tercih ediliyor. Kaplamacılık ve fişekçilik gibi alanlarda da yoğun olarak kullanılan element ile yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklılık arttırılabiliyor. Radyoaktif özelliği bulunan izotoplarla birlikte de kullanılabilen elementin korumacı özelliği de bulunuyor. Solunum yollarını olumsuz etkilediği bilinen elementin dikkatli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Olumsuz amaçlarla kullanıldığı zaman önemli bir savaş silahı halinde getirilebilen arsenik, solunum hastalıklarına sebep olabiliyor. Penisilin keşfedilmeden önce bazı hastalıkların tedavisinde de etkin olarak kullanılan element, günümüzde de önemli alanlarda yoğun olarak kullanılıyor. Çevrede fazla bulunan arsenik elementi hem toprakta hem de suda yer alıyor. Canlı organizmaların içerisinde yer alan arsenikler deniz bitkilerinde de bulunuyor. Arsenik elementinin zararları söz konusu olduğunda birçok bilgi ortaya çıkıyor. Oldukça güçlü bir zehirleyici olan arsenik, kanser rahatsızlıklarında da bulunan elementler arasında yer alıyor. Her ne kadar zehirleyici bir yapısı olsa da bazı hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanılabilecek arsenik elementinin uzmanlar tarafından kullanılması gerekiyor. Pirinç ve tavuk gibi gıda ürünlerinin içerisinde de tespit edilen arsenik, Çin tarafından üretilen oyuncakların içerisinde de yer alıyor. Vücudu olumsuz etkileyen birçok yönüyle dikkat çeken arsenik, sigara üretiminde de sık sık tercih ediliyor. Gelin Arsenik Nedir sorusunun cevabına geçelim.

Arsenik Nedir?

Günümüzde birçok alanda kullanılan elementler arasında yer alan arsenik, canlıları zehirleyebilen özelliklere sahiptir. Taşıdığı zehirli özelliklerle dikkat çeken arsenik, kimyasal elementlerin zehirli gazla grubunda yer alıyor. Kristal bir yapıya sahip olan arseniğin atom numarası 33 şeklindedir. Tahminlere göre 1250 yılında keşfedilen ve o yıllardan bu yana çeşitli alanlarda kullanılan element, ilaç sektöründe de tercih ediliyor. Frengi ismi verilen rahatsızlığın tedavisinde etkin olarak kullanılan elementin en sık kullanıldığı alanlar arasında sanayi de bulunuyor. İnsan vücudunun fazla miktarda arsenik ile karşı karşıya kalması sonucunda çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalınabiliyor. Geçmiş yıllardan beri karşı karşıya kalınan kanser rahatsızlıklarının birçoğunun sebebi olarak arsenik gösteriliyor. Fazla miktarda arseniğe maruz kalınması durumunda kanser hastalıkları oluşabiliyor.

Arsenik İçilirse Ne Olur?

Arsenik çok zehirli bir madde olduğundan ötürü bir seferde tüketilen arsenik kansere, kalpte ritim bozukluklarına ve daha birçok hastalığa yol açacaktır. Suda ufak miktarda bulunan arsenik ise uzun vadede bu etkileri yaratacaktır.

Arsenik Nerede Bulunur veya Satılır?

Doğada farklı alanlardan çıkarılabilen arseniğin belirli izinler çerçevesinde kullanılması mümkündür. Önemli rahatsızlıklara sebep olan ve zehirleyici madde olarak kullanılabilen arsenik, dünyada geniş bir alanda çıkartılabiliyor. Her ne kadar yaygın bir alanda bulunsa da miktarı az olan arsenik, deniz suyunda da bulunuyor. Arseniğin element olarak kullanılması için kimyasal yöntemlere ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde savunma ve sanayi alanında sık sık kullanılan arseniğin elde edilmesi için modern yöntemler oluşturuluyor. Çeşitli karışımlarla birlikte oluşturulan elementin ortaya çıkartılma işleminde uzmanlara ihtiyaç duyuluyor. Yüksek oranda zehirleyici etkisi bulunduğundan dolayı oldukça tehlikeli olan arsenik elementi, bu alanda uzman kişiler tarafından çıkartılıyor. Arsenik elementini herhangi bir yerden satın almak mümkün olmayabiliyor. Devletlerin izniyle çıkartılabilen arseniğin kullanım alanları arasında ilaç ve sanayi öne çıkıyor. Günlük hayatta bireylerin tercih ettiği farklı malzemelerin içinde de arsenik bulunuyor. Fabrika yapımı meyve sularının yanı sıra kümes hayvanlarında da arseniğe rastlanıyor. Fazla miktarda tüketilmesiyle birlikte önemli rahatsızlıklara sebep olabilecek arsenik, sigaranın içinde de yoğun olarak bulunuyor.

Arsenik Zararları Nelerdir?

Günümüzdeki en önemli rahatsızlıklardan biri olan kanser, her yıl binlerce insanın ölümüne sebep oluyor. Kanser rahatsızlığının bilinen sebeplerinden biri olan arsenik elementi, içerdiği kimyasal özelliklerle birlikte insan vücudunun zarar görmesine neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarıyla birlikte kansere sebep olan maddeler arasında gösterilen arsenik, bazı bölgelerde içme suyunda da bulunabiliyor. İçme sularının içerisinde yer alan arseniğin çeşitli sebepleri bulunuyor. Tarımda ilaçlama ve çeşitli dış etkenlerden dolayı içme sularına arsenik elementi karışabiliyor. Bu şekilde insanların rahatsızlanmasına sebep olabiliyor. Arsenik elementinin canlılara verdiği birçok zarar bulunuyor. Kanser türlerinin yanı sıra cilt ve akciğer rahatsızlıklarına de sebep olan arsenik, birçok farklı hastalığın ortaya çıkmasında etkili olabiliyor. İnsanların arsenikten etkilenmemesi için çeşitli önlemlerin alınması gerekiyor. Arsenik elementinin uzmanlar tarafından kullanılması ve sanayi kuruluşlarının denetlenmesi en önemli tedbirler arasında yer alıyor. Sigara üretiminde de üreticiler tarafından kullanılan arsenik, dünya genelinde birçok bireyin olumsuz etkilenmesine sebep oluyor. Bu nedenle arseniğin olumsuz etkileri ile karşılaşılmaması için sigara tüketiminden uzak durulması gerekiyor. Arsenik Nedir sorusunu cevapladıktan sonra arsenik zararları nelerdir sorusunu da cevaplamış olduk sırada arsenikli suyun nasıl temizleneceği var.

Arsenikli Su Nasıl Temizlenir?

Arsenikli su nasıl temizlenir sorusunun cevabı su arıtma sistemiyle temizlenir, endüstriyel ve ev tipi kurulacak su arıtma sistemlerinde olmazsa olmaz membran filtre, arsenik arıtımı için birebir sistemdir. Arsenik nedir sorusunun cevabından sonra arsenikli suyun nasıl temizleneceğini de öğrenmiş olduk. Buraya tıklayarak ÇevreŞehirKütüphanesi sayfasının arsenik arıtımıyla ilgili makalesini okuyabilirsiniz.   Ters ozmoz sistemi kullanan tezgah altı su arıtma cihazlarımız ve endüstriyel su arıtma sistemlerimiz arsenik gibi birçok kanserojen maddeyi %99,9 arıtma garantisine sahiptir. Bu cihazlar arseniği, sudan tamamen arındırır ve evinizde sağlıklı suya kavuşmanıza yarar. Fabrikalarda ise daha geniş çaplı endüstriyel reverse osmosis su arıtma cihazları tercih edilmektedir.
arsenik nedir

arsenik nedir

 
WhatsApp Fiyat Al
Fiyat Al
Sizi Arayalım