Fazla Su İçmenin Zararları ve Faydaları

Fazla Su İçmenin Zararları ve Faydaları
05 Kasım 2020
Sağlık alanında önemli konulardan biri olan düzenli su tüketiminde dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. Günümüzde birçok uzman doktor bireylerin yeteri kadar su içmesi için uyarılarda bulunuyor. Metabolizmadan beyin fonksiyonlarına kadar her türlü sistemin sorunsuz çalışması için yeteri kadar su tüketimi gerekiyor. Uzmanların tavsiye ettiği su tüketiminde aşırıyı kaçılmamasına dikkat edilmelidir. Günlük 2 ve 3 litre arasında su tüketiminin sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğu biliniyor. Fazla su tüketimiyle birlikte su zehirlenmesinin yanı sıra fazla terleme ve hyponatremia gibi birçok rahatsızlıkla karşı karşıya kalınabiliyor. Böbreklere fazla su yüklenmesi ve kandaki çeşitli değerlerin olumsuz etkilenmesiyle birlikte farklı sorunlar oluşabileceği için fazla su tüketilmemesi gerekiyor. Bireylerin vücutlarına ve günlük aktivitelerine bağlı olarak yaklaşık 9-10 bardak su tüketilmesi yeterli olacaktır. Doğru su miktarının belirlenmesi için çeşitli hesaplamalar yapılabileceği gibi uzman doktorlara danışma seçeneği de tercih edilebiliyor. Sağlıklı kilo verme için de oldukça önemli olan su tüketiminin nasıl yapılması gerektiği konusunda uzman olan diyetisyenler de bulunuyor. Diyetisyenlerin önerilerine göre düzenli su tüketimi yapılarak birçok sağlık sorunu önlenebiliyor.

Fazla Su İçmek Zehirler mi?

Su tüketimine bağlı olarak karşı karşıya kalınabilecek rahatsızlıklardan biri olan su zehirlenmesinin çeşitli sebepleri bulunuyor. Fazla su tüketiminin zehirlenmeye yol açıp açmadığı hakkında çeşitli araştırmalar yapılıyor. Kısa süre içinde fazla su tüketimi yapan bireylerin vücudunda farklı olumsuzluklar yaşanabiliyor. Bu sorunlardan biri de su zehirlenmesi olarak öne çıkıyor. Vücutta bulunun su miktarının ani bir şekilde arttırılmasıyla birlikte su zehirlenmesi yaşanabiliyor. Beyin fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesine sebep olacak su zehirlenmesinin yaşanmaması için dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor. Bu alanda bilgi ve tecrübeye sahip olan uzmanlar, su zehirlenmesi ile karşı karşıya kalan bireylerin kısa süre içinde tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor. Vücudun psikolojik olarak fazla su tüketme isteği ile karşı karşıya kalması da önemli rahatsızlıklara işaret edebiliyor. Su zehirlenmesinin oluşmasına sebep olan çeşitli etkenler bulunuyor. Kısa süre içinde fazla miktarda su tüketiminin yanı sıra diyet yaparken fazla sıvı ürünleri tüketmek gibi sebeplerden dolayı su zehirlenmesi olabiliyor. Bu sağlık sorununun yanı sıra ishal ve kusma gibi çeşitli olumsuzluklarla da karşı karşıya kalınabiliyor. Su zehirlenmesi hastalığının çeşitli belirtileri bulunuyor. Mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerin yanı sıra konuşma bozukluğu, ödem, yorgunluk ve sık olarak idrara çıkma gibi belirtiler de bulunuyor. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok belirti su zehirlenmesine işaret edebiliyor.

Fazla Su Ödem Yapar mı?

Bireylerin sık sık karşılaştığı sorunlardan biri olan ödemlerin çeşitli sebepleri bulunuyor. Vücudun şişmesine sebep olan ödemler, hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara sebep olabiliyor. Vücuttaki ödemlerin çeşitli belirtileri bulunuyor. El ve ayak şişmesinin yanı sıra hızlı kilo alıp verme gibi belirtiler, ödem rahatsızlığına işaret edebiliyor. Sıcak havalarda da sık sık karşılaşılan ödem rahatsızlığının sebeplerinden biri de fazla su tüketimi olarak öne çıkıyor. Her ne kadar sağlıklı bir vücut için su tüketimi çok önemli olsa da fazla su tüketimiyle birlikte ödem ve farklı rahatsızlıkla karşı karşıya kalınabiliyor. Ödem rahatsızlıklarının tedavisinde öneriler su tüketiminin fazla oranda yapılması rahatsızlığı sebeplerinden biri de olabiliyor. Her ne kadar fazla su tüketiminin şişkinliklere sebep olabileceği bilinse de farklı sebepler de bulunabiliyor. Aşırı yağ ve tuz tüketimi gibi olumsuzluklar da ödeme sebep olabiliyor. Bu nedenle ödem ile karşı karşıya kalmamak için sağlıklı beslenmeye ve yeterli su tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor.

Fazla Su İçmek Kilo Aldırır mı veya Verdirir mi?

YouTube video
  Sağlıklı yaşam söz konusu olduğuna en önemli gereksinimlerden biri olan yeterli su tüketiminde dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar bulunuyor. Diyet programlarının vazgeçilmezi olan ve sağlıklı bireylerin mutlaka tüketmesi gereken su, birçok faydasıyla öne çıkıyor. Suyun fazla tüketilmesiyle birlikte birçok sorun ile karşı karşıya kalınabiliyor. Su zehirlenmesine sebep olan fazla su tüketimiyle ilgili çeşitli araştırmalar yapılıyor. Fazla su içmenin kilo alıp aldırmadığı hakkında araştırma yapan birçok kişi bulunuyor. Her ne kadar su tüketiminin kilo aldırma sebeplerinden biri olmadığı bilinse de suyun yeterli miktarda içilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Ödem, su zehirlenmesi ve mide bulantısı gibi birçok soruna sebep olan fazla su tüketimi ile birlikte vücudun çeşitli sistemleri olumsuz etkilenebiliyor. Bu nedenle kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için yeterli miktarda su tüketilmesi gerekiyor.
WhatsApp Fiyat Al
Fiyat Al
Sizi Arayalım