Tds Nedir?

Tds Nedir?
03 Kasım 2019
Tds Nedir? Tds Metre TDS Nedir diye düşünenler için İngilizce’de Total Dissolved Solids yani Toplam çözünmüş  madde miktarı anlamına gelmektedir. TDS suyun içinde çözünmüş olan katı maddelerin toplam konsantrasyonunu temsil eder. TDS inorganik tuzların haricinde organik maddelerden de oluşur. Suyun içinde bulunan inorganik tuzlar arasında bulunan magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum ve genelde hepsi anyon olan karbonatlar, nitratlar, klorürler ve sülfatlar da bulunabilmektedir. Katyonlar pozitif yüklü, anyonlar ise negatif yüklü iyonları temsil etmektedir. Tds Nedir sorusunu böylece cevaplamış olduk.

PPM Nedir?

Açılımı Past Per Million olan PPM’in Türkçe karşılığı milyonda bir anlamına gelmektedir, TDS ölçümlerinde 150-500 ppm(past per million) arası tüm değerler içilebilir sulardan oluşmaktadır, bunun altında veya üstünde çıkan değerler kesinlikle sağlıklı suyu temsil etmemekte ve  bu şekilde suları içmenizi önermemekteyiz. Bu verdiğimiz değerler Uluslararası Araştırma ve Sağlık Örgütleri tarafından öngörülen değerlerdir. Biz de bu araştırmaların gölgesinde sizlerin gözleri önünde bu ölçümleri yaparak sularınızın durumunu size göstermekte ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak size en kaliteli cihazları sunmaya çalışmaktayız. Tds Nedir sorusundan sonra PPM Nedir sorusunu da cevaplamış olduk.

TDS Metre Nedir?

YouTube video
Tds Metre sudaki toplam çözülmüş madde miktarını ölçen dijital cihazlara verilen addır. Bu cihazlar çözülmüş madde miktarını ölçerken suyun sağlıklı veya sağlıksız olduğu hakkında da siz müşterilerimize değerli bilgiler vermekte ve bu bilgiler ışığında biz de sizlere en kaliteli içme suyunu en uygun fiyatlara sunmaktayız. Siz de TDS Metre kullanımını bu videoyla görmüş oldunuz. TDS nedir sorusundan sonra videoyu da izleyerek TDS Metre Nedir sorusunu cevaplamış olduk.

Tds Değeri Nedir?

TDS değeri, dijital olan TDS Metreler’den çıkan ppm ışığında verilen değerdir. Bu değer suyun sağlıklı veya sağlıksız değerler arasında olduğunu gösterip çözülmüş katı madde miktarını ölçerek siz değerli müşterilerimizi ve bizi hangi su arıtma cihazını kullanacağımız konusunda aydınlatmakta ve en kaliteli su arıtma cihazını seçmemizi sağlamaktadır. TDS Nedir sorusunun cevabını öğrendikten sonra TDS Değeri Nedir sorusunu da cevapladık.

Su Yumuşatma Cihazı TDS Düşürür Mü?

Su Yumuşatma Cihazı içeriğinde reçine barındıran ve suyu kireçten arıtan sistemlere verilen addır. Genellikle Tandem Su Yumuşatma Cihazı ve Maxi Kabinet Su Yumuşatma Cihazı olan bu sistemler, tüm binaya,apartmana veya sanayi tipi yerlerde kullanılır. Bu sistemler aynı zamanda Sanayi Tipi Su Arıtma Cihazı olarak da geçmektedir. Bu sistemler içme suyu sağlamaz, genellikle kireçsiz su elde etmek isteyen işletmeler veya evinin tüm musluklarından kireçsiz su elde etmek isteyen haneler için kullanılır.

TDS İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular:

İçme Suyu için TDS Değeri Nedir?

İçme suyun TDS değeri genellikle 5-100 ppm aralığında yer almaktadır. Bu değerlerin üstüne veya altına inen su değerleri sağlıklı suyu temsil etmemekte ve içme suyu için tds değeri kurallarına aykırı bulunmaktadır.

Yüksek TDS değeri Zararlı Mıdır?

Yüksek TDS, suda değişik tatların olmasına sebebiyet vermektedir. Bu tatlar, tuzlu, acı veya metal tadına benzer bir tada sebep olabilmektedir. Aynı zamanda değişik toksik minerallerin olduğuna da ışık tutabilmektedir. USA’in sağlık örgütü olan Doğayı Koruma Ajansı(EPA)  su içerisinde önerilen maksimum TDS değeri 500mg/L (500 ppm) ‘ dir.

TDS’yi nasıl hesaplayabilirim?

TDS’i ölçmek için hem manuel hem de dijital cihazlar bulunmakla birlikte en sağlıklı sonucu Dijital TDS Metreler ölçmektedir. Belirttiğimiz gibi sağlıklı suyun TDS değeri 150-500ppm aralığında yer almaktadır.

Su Arıtma Cihazı TDS Değeri Nedir?

Bizim kullandığımız su arıtma cihazlarının verdikleri TDS Değeri filtre değişim sürecine göre değişik gösterebilmekle birlikte düzenli filtre değişimi yapan müşterilerimizde 250-500 arasında ölçülmekte ve sağlıklı suya kavuşabilmektedirler.

pH ve TDS farkı nedir?

pH ve TDS farkı nedir? TDS cihazları konusunda müşterilerimizin bildiği birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. Bunların en büyük sebebi ise müşterileri satış yapmak için yanlış bilgilere yönlendiren şirketlerden kaynaklanmaktadır. Sizin gibi değerli ve araştıran müşterilerimiz ise doğruları internet üzerinden saptamakta ve bu şirketlere itimat etmeyerek sağlıklı su arayışlarına devam etmektedir. pH metreler suyun asidik veya bazik olduğunu ölçmekle birlikte 7,5-9,5 pH değerindeki sular içilebilir görünmektedir fakat siz değerli müşterilerimize satış elemanları TDS ölçümü yaparak , pH ölçümü yaptıklarını söylememektedir. TDS metre sudaki toplam çözünmüş madde miktarını(potasyum,magnezyum vb.) ölçer. Manuel ve dijital pH metreler ise sudaki pH’ı yani suyun asidik mi bazik mi olduğunu ve suyun alkali durumda olup olmadığını kontrol eder. Tds değeri ve su arıtma cihazının ph değeri farklı şeyler olup müşteriler tarafından karıştırılmamalıdır. SONUÇ:
  • İçilebilir su için TDS Değeri Amerika Çevre Koruma Örgütü tarafından 5-100 ppm arasındadır.
  • pH metre ve TDS aynı şeyler değildir ve aynı parametreleri ölçmez.
  • TDS toplam çözünmüş madde miktarını ölçer, pH metre ise suyun bazik veya asidik olduğunu aynı zamanda alkali durumda olup, olmadığını ölçer.
Not: Su arıtma cihazı filtrelerinin değişimi pH değerini yükseltmekte ve Tds değerini düşürmektedir. Bu su arıtma cihazı filtreleri temizlenmemekte ve sök-tak şeklinde değişimleri yapılmaktadır. Siz de uygun su arıtma filtre fiyatlarından yararlanarak filtre değişimlerinizi yapabilirsiniz. Siz de Naturel Su Arıtmanın sektördeki 20 yıllık tecrübesinden yararlanarak su tahlilinizi ücretsiz yaptırmak istiyorsanız buraya tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.
WhatsApp Fiyat Al
Fiyat Al
Sizi Arayalım