Florür Nedir, Zararları ve Sudaki Florür Nasıl Yok Edilir

Florür Nedir, Zararları ve Sudaki Florür Nasıl Yok Edilir
06 Kasım 2020
İçtiğimiz sularda, yer altı kaynaklarında, kullandığımız diş macunlarında ve tükettiğimiz bazı gıdalarda bulunan florür %99 oranında dişlerde ve kemiklerde bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda kimi araştırmacılar bu elementin vücutta birikip daha sonradan can sıkıcı hastalıklara yol açtığını söylese de kimi araştırmacılar gerekli miktarda alındığı takdirde faydalı olabileceğini savunmaktadır. Güçlü toksik özelliği bulunan bu elementin doğru bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir.

Florür Nedir?

Florür nedir sorusunun cevabı nötr halde bulunan flor atomunun bünyesine elektron katarak anyon haline geldiği haline florür denir. F- ile sembolize edilir. Doğal bir mineral olarak karşımıza çıkan florür yaşantımızın birçok alanında kendine yer edinmiştir. Dünyada yüz yirmi milyon ton rezervi bulunan florür yok edilemez fakat formu değiştirilebilmektedir.  Gerekli miktarda alınmaması vücutta bazı aksaklıkların meydana gelmesine sebep olabilir. Fakat florürün fazla tüketimi de bünyeye zarar vermektedir. Florür nedir sorusunu böylece cevaplamış olduk.

Florür Ne İşe Yarar?

Florür nedir sorusunu cevapladıktan sonra bir diğer soru ise florür ne işe yarar sorusudur.Flor elementi kadar zararlı olmadığı ileri sürülen florür, kemiklerin ve dişlerin mineral depolamasında etkin rol oynamakta; kemik ve diş tabakasına güç kazandırmaktadır. Özellikle diş macunları içerisinde sıkça bulunarak hayatımıza dahil olan bu madde çürüklerin önüne geçerek dişleri korumasıyla bilinmektedir. Vücudumuzda bulunan sert tabakaların sertlik kazanmasında etkili olan florür maden sularında da oldukça yoğun miktarda bulunmaktadır. İçinde barındırdığı mineral değerleri bakımından oldukça büyük bir zenginlik sunan maden suları sindirimi kolaylaştırmasıyla bilinmektedir. Doğal bir mineral olarak bilinen florür en çok diş çürümelerine karşı koyduğu savaşla bilinmekte ve bu alanda tercih edilmektedir. Diş çürükleriyle gerçekleştirdiği mücadeleye rağmen florürün sanıldığı kadar masum bir madde olmadığı birtakım bilim adamları tarafından dile getirilmektedir.

Florür Zararlı Mı?

Yapılan araştırmalar bilim insanlarını florürün zararları konusunda ikiye ayırmıştır. Kimi araştırmacılar florürün kararında kullanımının zarar vermeyeceğini ve bazı aksaklıkları giderebileceği verilerini ortaya koyarken kimi araştırmacılar; florürün zehirli bir madde olduğunu, yıllar içinde vücutta biriktiğini ve birçok hastalığa sebep olduğunu dile getirmektedir. Bazı veriler florürün kemik dokuyu güçlendirmediğini, aksine zayıflattığını ve kırıklara sebep olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yapılan bazı çalışmalar florür kullanımı ile kemik kanseri arasında bağlantı olduğunu bildirmiştir. Yine aynı şekilde Çin’de gerçekleştirilen bir çalışmaya göre; suda yüksek miktarda florür elementi bulunan bölge bireyleri ile daha az flor elementi bulunan bölge bireyleri karşılaştırılmış ve yüksek florürlü bölgedeki bireylerin IQ seviyelerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Bu çalışma florürün insan beyninin gelişimini olumsuz yönde etkilediği vurgusunu yapmaktadır. Florürün; iltihaplı eklem romatizmaları, diyabet, tiroid, böbrek rahatsızlıkları gibi birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir.  

Sudaki Florürün Zararları Nelerdir?

Doğada eser miktarda bulunan bu maddenin insan beynine olumsuz etkisi olduğu bilim insanları tarafından sıkça dile getirilmektedir. Su içerisinde bulunan florür miktarının alınması gereken miktardan fazla olması insan fizyolojisine zararlar bıraktığı araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. İçtiğimiz su içerisinde yeteri miktarda florür bulunduğundan üstüne bir de diş macunları içerisinde bulunan florürü de bünyemize kattığımızda felaket tablosu genişlemektedir. Esasen zehirleyici özellikte olan flor elementi kadar tehlikeli olmasa da florür de zararlı bir maddedir. Yapılan araştırmalara göre su içerisinde bulunan florür miktarının beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu noktada forürün hiç de masum bir element olmadığı ortaya koyulmaktadır. İçtiğimiz sulardaki florürür miktarlarına bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Şebeke sularında bulunan yoğun miktardaki suyun tüketilmemesi önerilir. Bunun için suyunuzu kendiniz arıtarak tüketmeniz en sağlıklı yöntem olarak belirtilmiştir. Dışarıdan hazır aldığınız şişe suları içerisindeki florür oranları iyi okunmalı ve analiz edilmelidir. Fazlasının vücut fonksiyonlarına olumsuz yönde etki ettiği bilinen bu elementin kullanım alanları iyi belirlenmeli ve önlemler alınmalıdır. Halk sağlığı genel müdürlüğünün florür ile ilgili yazdığı yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sudaki Florür Nasıl Temizlenir?

Sudaki florünün temizlenmesinin ilk yolu endüstriyel su arıtma sistemleri veya ev tipi su arıtma cihazları kullanmaktan geçer. Bu su arıtma cihazları suyu florürden, arsenikten ve diğer kanserojen maddelerden arındırır. Zeka geriliğine, kansere, üreme sistemi rahatsızlıklarına ve birçok hormonel hastalığa sebep olduğu hakkında üzerinde güçlü şüpheler bulunduran florür bireylerin önlem alması gereken bir mineral durumundadır. Florürün zararlı risklerinden korunmak isteyen bireyler için doğal içerikli diş macunları ve arıtılmış sular oldukça büyük avantaj sağlamaktadır. Bazı ülkeler politikaları gereğince şebeke sularına ekstra florür katmakta ve böylece halkının diş sağlığını koruduğunu savunmaktadır. Sudaki florür miktarının sağlık standartlarına uygun olması oldukça önemlidir. Arıtma sistemi kullanılarak sağlık standartlarına uygun suyu elde etmek mümkündür. Gereksiz maddeleri ayrıştırarak kaliteli suyu elde etmenize olanak tanıyan arıtma işlemiyle florürün tehlikelerinden korunmanız mümkündür. Arıtma işlemiyle sağlığınıza tehdit oluşturmayan değerlerdeki suya kavuşabilirsiniz.
florür nedir

florür nedir

WhatsApp Fiyat Al
Fiyat Al
Sizi Arayalım