NSF Nedir? NSF Belgesi ve Onayı Nedir?

NSF Nedir? NSF Belgesi ve Onayı Nedir?
25 Ekim 2021

NSF Nedir? , NSF Belgesi Nedir? , NSF Onayı Nedir? gibi sorular su arıtma cihazı almayı düşünen birçok müşteri tarafından soruluyor. Özellikle kaliteli su arıtma cihazı almak isteyen müşteriler, cihazlarının filtrelerinin, tanklarının NSF Onaylı olmasını istiyor. Biz de bu blog yazımızda NSF ‘ i derinlemesine inceleyecek ve NSF aldatmacalarının da önüne geçmiş olacağız. Dilerseniz öncelikle NSF Nedir? sorusunu cevaplamaya başlayalım.

Soruların üstüne tıkladığınızda soruların cevapları açılacaktır.

NSF Açılımı Nedir?

NSF ‘in açılımı National Sanitation Foundation ‘dır.

NSF Nedir?

Özellikle gıda ve sağlık endüstrisinde birçok ürünün üstünde mavi&beyaz logolu NSF onayını görmüşsünüzdür. Bu işaret ürünün National Sanitation Foundation yani NSF tarafından onaylandığını göstermektedir. Türkiye’de özellikle su arıtma filtrelerinde bulunan bu etiketlerin sahte olma ihtimali de bulunmaktadır. Blog yazımızın ilerleyen kısımlarında NSF Onayı’nın doğruluğunu nasıl teyit edeceğimize de değineceğiz. Şimdi gelelim NSF ‘in ne işe yaptığına.

 • NSF Uluslarası bir sertifikasyon kuruluşudur.
 • Özellikle gıda ve sağlık ürünleri üzerine çalışan ve kar amacı gütmeyen bu kuruluş, son kullanıcıların sağlıklı ürünlere ulaşmasını sağlamayı amaç edinmiştir.
 • Su arıtma filtrelerinin malzeme güvenliği, basınca dayanaklılığı, kullanılan materyalin insan sağlığına zararlı olup olmadığı, ürün performansı gibi birçok parametreyi içinde barındıran sürecin sonunda ürüne NSF Onayı verilir.
 • Arıtma sektöründe özellikle tercih edilen NSF sertifikaları NSF 58 ve NSF 61 ‘dir.

NSF Onayı Nedir?

NSF Onayı Nedir sorusunun cevabı şu şekildedir: NSF Onayı, firmanın ürettiği veya kullandığı su arıtma filtresinin, NSF tarafından belirli testlerden geçirildiğini ve sağlığa hiçbir zararı olmadığını taahhüt eden onaydır. Bu onay sayesinde firma ürün hakkında müşterilerine şunları taahhüt eder:

 • Kullandığımız ürün sağlığa zararlı değildir.
 • Kullandığımız ürünün içinde hiçbir kanserojen madde bulunmamaktadır.
 • Kullandığımız ürün NSF ‘in dayanıklılık ve performans testlerinden geçmiştir.

Aşağıdaki videoda NSF standartlarını ve NSF testlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. (Video dili İngilizce’dir.)

 

YouTube video

NSF Onayı Nasıl Kontrol Edilir?

Makalemizin başlarında NSF etiketi koyulan her filtrenin NSF Onayı’na sahip olmadığını belirten bir cümle yazmıştık. Şimdi sizinle bir ürünün NSF Onayı olup olmadığını nasıl öğreneceğimize bakalım. Örneğimiz ise Vontron Membran olsun(Vontron Membran üzerindeki ürünün kodu ULP1812-75 ‘tir.)

Adım 1 : 

https://www.nsf.org/certified-products-systems sitesine gidiyoruz.

NSF Nedir

Adım 2: 

Şirket ismini kutucuğa yazıp search butonuna tıklıyoruz.

NSF Belgesi Nedir

Adım 3:

Karşımıza Vontron şirketinin NSF sertifikasına sahip olduğu NSF/ANSI 58 ve NSF/ANSI/CAN 61 sertifikaları çıkıyor. NSF ANSI 58’e(Ters Ozmoz İçme Suyu ile ilgili sertifika) tıklıyoruz.

NSF Onayı Nedir

Adım 4:

Burda birçok ürün kodu bulunuyor. Bu kodlar Vontron şirketinin sahip olduğu NSF’li ürünlerin kodları. Bizim Vontron Membran kodumuz ULP1812-75’ti, burdan bu kodu aratarak buluyoruz. Eğer bu kodu listede bulabilirseniz, kullandığınız ürün NSF Onayı ‘na sahip olmuş oluyor.

NSF Onayı Nedir

NSF Belgesi Nedir?

NSF Belgesi, firmaların ürünlerinin belli bir onay sürecinden(dayanıklılık, performans, tasarım gibi) geçtikten sonra uluslararası kar amacı gütmeyen kuruluş olan National Sanitation Foundation tarafından verilen bir belgedir.

NSF Belgesinin uluslararası geçerliliği vardır.

NSF Belgesi verilirken üstteki sorularda da belirttiğimiz gibi firma ürünün sağlıklı olduğunu, içeriğinde hiçbir şekilde kanserojen madde olmadığını taahhüt eder.

Altta gördüğünüz bir NSF/ANSI 42 Belgesi, Biocera şirketi alkali ve mineral filtre üretimi yapan Kore menşeili bir şirket. NSF/ANSI 42 arıtma cihazı komponentlerinde çok alınan bir NSF Belgesidir.

NSF 61 Nedir

NSF 58 Nedir?

NSF 58 Ters Ozmoz yani Reverse Osmosis Su Arıtma Cihazları için üretilmiş bir Amerikan Ulusal Standardıdır. Bu standartların belirlenmesinde aşağıdaki testler yapılmaktadır.

Materyal Güvenliği: Kullanılan materyallerin kanserojen barınıp barındırmadığı.

Yapısal Bütünlük: Ürünün kullanıma uygunluğu, döngüsel veya hidrostatik olması.

Kirletici Azaltma : Toplan çözünmüş katı madde oranı olan TDS’in düşmesini sağlama, sudaki asbest, klor gibi kanserojen maddeleri arıtma.

Fotoğraf Kaynağı: NSF

 

NSF 61 Nedir?

NSF 61 Nedir sorusunun cevabı da NSF 58 sertifikası gibi NSF 61’de National Sanitation Foundation ‘ın verdiği bir sertifikadır.

Bu sertifika şu ürünleri kontrol eder:

 • Su arıtma hortumları
 • Su arıtma musluğu
 • İçme suyu şelalesi(Arıtmalı Su Sebili)
 • Portatif su materyalleri(Çelik portatif cihazlar)
 • Su arıtma cihazlarında ölçüm için kullanılan cihazlar(TDS Metre , pH Metre)

Bu sertifikada da NSF 58 sertifikasındaki gibi testler yapılmakta ve bu testlerden geçen su arıtma komponentlerine NSF Onayı ve belgesi verilmektedir.

NSF Nedir ve diğer soruları cevapladığımız blog yazımızın sonuna geldik, siz de NSF ‘li su arıtma cihazı arıyorsanız bizimle buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp Fiyat Al
Fiyat Al
Sizi Arayalım